loading...
Przejdź do treści tej zakładki

BLOG - HARDWARE

zdjęcie główne dla artykułu Gdy nie działa funkcja Cool&Quiet


  • test

    SERWER ZA DARMO

    - dla nowych aplikacji
    - dla nowych strony
    - hosting na rok

Gdy nie działa funkcja Cool&Quiet


Na początek warto powiedzieć, że Cool'n'Quiet jest technologią wprowadzoną przez firmę AMD (Advanced Micro Devices), aby umożliwić oszczędzanie energi gdy procesor nie jest obciążony, czyli znajduje się w stanie "IDLE". W technologię CnQ są wyposażone wszystkie nowe modele firmy AMD, w tym także procesory serii Athlon 64, Athlon X2, Athlon 64 FX, Phenom, Sempron (od modelu 3000), Opteron, Turion 64 i parę innych.

W większości wypadków CnQ polega na kilkustopniowym obniżeniu mnożnika procesora i jego napięcia. np. Phenom X4 970 BE, którego częstotliwość i napięcie pracy wynosi odpowiednio 3500MHz i 1.4V w trybie IDLE poprzez CnQ obniża swoje parametry do 800MHz i 1V. Warto tutaj wspomnieć, że 125W nie jest granicą dla tego modelu - gdy zaczniemy wykorzystywać w pełni potencjał tego procesora np. przekraczając granicę 4.0GHz to jego prądożerność wzrasta do poziomu >150W!

Czy warto z tego korzystać? Odpowiedź brzmi - zdecydowanie TAK! Wspomniany Phenom X4 przy zwykłym obciążeniu potrafi pobierać 125W energii. To bardzo dużo. Gdy przechodzi w stan IDLE zurzywa jedynie 42W! Gdy często pozostawiamy komputer włączony lub dajemu mu nie wielkie zadania do zrealizowania (ściągnięcie pliku, słuchanie muzyki) to czemu by nie zaoszczędzić...

Warto spradzić ustawienia funkcji CnQ gdy używamy komputera mobilnego i często pracujemy na baterii. Możemy znacznie wydlużyć czas pracy systemu i życie baterii.

Jak wszystkie cudowne technologie i ta czasem odmawia nam posłuszeństwa. Do sprawdznia czy nasz komputer wykorzystuje CnQ posłuży nam program CPU-Z lub CPUID (łatwo znajdziecie do pobrania za darmo w internecie).

Jakie mogą być przyczyny braku Cool'n'Quiet:

1. Ustawienie (w BIOSie) stałego mnożnika procesora
- Stały mnożnik może blokować funkcje CnQ.

2. Przetaktowywanie procesora
- Przy silnym przetaktowywaniu jest nawet wskazane wyłączenie tej funkcji. Może ona destabilizować działanie systemu. Dla niektórych modeli procesorów i płyt CnQ jest automatycznie wyłączane przy przekraczaniu zdefiniowanej bariery np. 3.8GHz

3. Ustawienia BIOSu
- poszukać należy funkcji Cool & Quiet w BIOSie - może być po prostu wyłączona.

4. Plan zasilania systemu
- Przy ustawionym planie zasilania typu "Wysoka wydajność" funkcja może nie działać. Powinni o tym pamiętać zwłaszcza użytkownicy systemu Windows 7, gdyż jest to częsta przyczyna wyższego rachunku za prąd.

Sprawdź swój system i nie przepłacaj!


Data ostatniej modyfikacji: 13.07.2013r..
Udostępnij: Translate:
Copyrights © AVERTA. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Niniejsza strona ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego.
Ta strona używa cookies firm trzecich, a sama generuje sesje przechowywane na serwerze (nie w systemie użytkownika).