loading...
Przejdź do treści tej zakładki

BLOG - OPROGRAMOWANIE

zdjęcie główne dla artykułu Błąd certyfikatu google


  • test

    SERWER ZA DARMO

    - dla nowych aplikacji
    - dla nowych strony
    - hosting na rok

Błąd certyfikatu google


Może nam się zdażyć, że otwieramy np. przeglądarkę Google Chrome i nagle zgłasza nam ona, że certyfikat dla strony https://www.google.pl jest niewiarygodny. Jest to w przypadku certyfikatu Google bardzo nieprzyjemny problem, bo nie będziemy mogli wejść na pocztę Gmail ani na inne strony giganta - nawet na samą wyszukiwarkę. Powodów może być wiele, jedne mniej a drugie bardziej poważne. Oto te najważniejsze:

1. Sprwadź datę systemową

- certyfikat jest ważn "od - do", więc jeśli zegar Twojego komputera wskazuje zły dzień to certyfikat nie będzie prawidłowo zweryfikowany.
- w przypadku powtarzania się złego ustawienia daty koniecznie sprawdź baterię na płycie głównej Twojego komputera, bo choć system powinien zaktualizować datę z internetu to nie zawsze mu się to udaje 

2. Plik hosts (C:\Windows\System32\drivers\etc\hosts)

- w tym pliku możemy tworzyć sztywne przekierowania np. googlowydnsik.pl możemy przekierować na 8.8.8.8,
szkodliwe oprogramowanie może przekierować google.pl itp. na swój szkodliwy serwer x.x.x.x. Poszukaj w tym pliku adresu, którego certyfikat wygasł i innych podejrzanych linii - usuń całe linie aby pozbyć się tych przekierowań. 

3. DNSy

- Jeśli powyższe nie rozwiązało Twojego problemu to sprawdź ustawienia karty sieciowej. Nie chcę się rozpisywać na temat jak to zrobić, albo jakie dnsy byłby prawidłowe bo byłby to artykół na godzinę czytania. W skrócie - złe dnsy w ustawieniach karty lub routera mogą prowadzić do przekierowania dowolnego adresu na szkodliwy serwer. Szczególnie to drugie urządzenie należy sprawdzić gdyż często atakują je organizacje przestępcze, a dla niektórych starszych modeli nie zostało wypuszczone nowe oprogramowanie układowe.

100% pewność problemu z dns routera mamy gdy nasz komputer zamista wpisanej strony informuje nas, że adobe flash jest nieaktualny. Fałszywa strona z pluginem flash jest źródłem infekcji wirusowej, która w poważny sposób uszkadza system Windows. Ofiara takiego zagrożenia nie będzie mogłą normalnie korzystać z internetu, naraża się na kradzież tożsamości i udostępnienie danych logowania do konta bankowego. W skrajnych przypadkach może zostać zainfekowany również telefon, który służy za zabezpieczenie do dyspozycji z konta bankowego. Koniecznie sprawdź router i zaktualizuj jego oprogramownie, ostatecznie wymień na nowszy z wprowadzoną łatką do systemu bezpieczeństwa.

4. System

- magazyn certyfikatów i ogólny stan systemu może prowadzić również do błędów tego typu. Niestety nie ma tutaj instrukcji postępowania, komputer może być zbyt mocno zainfekowany by było możliwe trwałe usunięcie problemu. W takim przypadku zalecamy zainstalowanie systemu od nowa. 

Podejmując powyższe rozwiązania pamiętaj, aby do każdego się dobrze przygotować - zabezpiecz zmieniane pliki/wartości. aby można było do nich wrócić. Jeśli czegoś nie jesteś absolutnie pewnien to lepiej poproś pomoc komputerową. 

Życzymy powodzenia!


Data ostatniej modyfikacji: 29.05.2014r..
Udostępnij: Translate:
Copyrights © AVERTA. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Niniejsza strona ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego.
Ta strona używa cookies firm trzecich, a sama generuje sesje przechowywane na serwerze (nie w systemie użytkownika).